ANNA KARINA’YA VEDA

16.12.2019 15:00:01

1960’larda Fransız Yeni Dalga sinemasının simgelerinden biri olan Anna Karina, 79 yaşında hayata veda etti. Gelin Karina’nın kariyerine ve hayatına şöyle bir göz atalım.

Öykü BADUR - [email protected]

Fransız Yeni Dalga ikonu Anna Karina, sinemanın en dikkat çeken isimlerinden biri oldu. Güzelliği, şık stili ve beyaz perdedeki etkileyici performansı ile hep tam not aldı. Danimarka kökenli Fransız oyuncu Anna Karina, Danimarka’nın Solbjerg şehrinde 22 Eylül 1940 yılında doğdu. Gerçek adı Hanne Karin Bayer’di. Otostop çekerek 17 yaşındayken Paris’e gitti. Burada modellik yapmaya başladı. Coco Chanel adını değiştirmesini önerdi ve Anne adını kullanmaya başladı. 1961 yılında yönetmenliğini Michel Deville’in yaptığı “Ce Soir Ou Jamais” filmi ile beyaz perdeye adım attı. 1961 yılında yönetmenliğini Jean-Luc Godard’ın yaptığı, Jean Paul Belmondo ile rol aldığı “A Woman is a Woman” filmindeki başarısı sayesinde Berlin Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı.

Yeni Dalga akımının yönetmenlerinden Jean-Luc Godard ile 1961 yılında evlendi ve 1965 yılına kadar evli kaldılar. Eski eşinin her zaman ilham perisi olarak anıldı Karina. Godard’ın “Vivre Sa Vie”, “Alphaville”,  “Band of Outsiders”, “Le Petit Soldat” ve “Pierrot Le Fou” gibi filmlerinde rol aldı.

Karina’nın son filmi 2008 yılında yazdığı ve yönettiği “Victoria” oldu. Bu film, 1973 yılındaki “Vivre Ensemble” filminin ardından yönettiği son filmdi. Fransız sineması hayatını kaybeden Karina’nın ardından belki de şimdi yetim kaldı. 

PAYLAŞ