AVRUPA'DA GİDİLECEK 4 SERGİ

27.06.2019 13:46:27

Tatil rotasını sanata göre şekillendirenler için bu yaz Avrupa’ya gideceklerin mutlaka ziyaret etmesi gereken dört sergiyi bir araya getirdik.

Ayça BARUT TANMAN – [email protected]

 

“Dora Maar”

Centre Pompidou Paris

J. Paul Getty Museum ve Tate Modern iş birliğiyle düzenlenen “Dora Maar” sergisi “Pablo Picasso’nun ilham perisi” tanımlamasının ardındaki Dora Maar’ı gözler önüne seriyor. 29 Temmuz’a kadar devam edecek olan sergide 500’ün üzerinde eser ve belge yer alıyor. Moda ve reklam çekimlerinin ardından sürrealist çevrelerde parlayan bir fotoğrafçı olarak adını duyuran Dora Maar, Pablo Picasso ile aşk yaşamaya başladıktan sonra İspanyol sanatçının etkisinde kalarak resme yöneldi. Yaklaşık 10 yıl birlikte olduğu Picasso tarafından birçok kez resmedilen Dora Maar’ın Picasso portresi serginin yıldızlarından.

 

 

“Picasso, obstinément méditerranéen”
Musée Picasso Paris

Pablo Picasso’nun Akdeniz ile olan bağı nedir? Musée Picasso Paris’de 6 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşacak olan sergi bu soruya cevap arıyor. Sanatçının doğduğu İspanya’daki limanlardan Antibes, Vallauris ve Cannes’daki atölyelerine uzanan sergi Picasso’nun Akdenizi’ni gözler önüne seriyor. Musée Picasso Paris koleksiyonunda yer alan resim, heykel ve fotoğraflardan bazıları ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

 

 

“Keith Haring” Tate Liverpool

Graffiti, pop art ve underground kulüp kültüründen ilham alan eserleriyle 1980’lerin efsane sanat figürlerinden biri olan Keith Haring’in çalışmaları İngiltere’de ilk kez kapsamlı bir sergide bir araya geliyor. 10 Kasım’da sona erecek sergi aktivist ruhunun Haring’in sanatına olan etkisine de dikkat çekiyor. Keith Haring’in resim ve çizimlerinin yanı sıra poster, fotoğraf ve videoların da yer aldığı sergi 1980’lerin New York sokak kültürüne saygı duruşu niteliğinde.

 

 

“Cindy Sherman”, National Portrait Gallery London

Kırk yıllık kariyerini boyunca farklı karakterlere bürünen Amerikalı fotoğrafçı Cindy Sherman’ın çalışmaları İngiltere’de ilk kez sergileniyor. Sherman’ın 1977’de New York’a taşındıktan sonra başladığı “Untitled Film Stills” serisi Cindy Sherman’ın 1950’lerin sinemasına gönderme yapan otoportrelerinden oluşuyor. Sergide kostümlerle, farklı makyaj ve saç tasarımıyla kılıktan kılığa bürünen Sherman’ın 150’nin üzerinde fotoğrafı yer alıyor.

 

PAYLAŞ