En İyi Romantik Komedi Filmler

İster sevgilinizle ister tek başınıza veya arkadaşlarınızla eğlenceli bir romantik komedi izlemek istiyor ama ne izleyeceğinize karar veremiyor musunuz? Geçmişten günümüze en iyi romantik komedi filmleri derledik.

YAZAR: Çisem Danacı
ABONE OL
28 Ocak 2022 Cuma 17:04 | Son Güncellenme:
21 dakika okunma süresi
En İyi Romantik Komedi Filmler


"How To Lose A Guy In 10 Days" (2003)

Andie, çalıştığı dergide yeni bir yazı hazırlıyordur. "Bir Erkeği 10 Günde Nasıl Kaybedersiniz" konulu yazısı için yeni tanıştığı Ben'i çıldırtıp kaçırmak için her yolu dener. Ancak bilmediği bir şey vardır; Ben de ne olursa olsun Andie'den ayrılmayacağına dair bir iddiaya girmiştir. Başrollerini Kate Hudson ve Matthew McConaughey'in paylaştığı "How To Lose A Guy In 10 Days"in oyuncu kadrosunda Adam Goldberg, Kathryn Hahn, Michael Michele ve Annie Parisse gibi isimler yer alıyor."Serendipity" (2001)

Jonathan ve Sara, tanışıp aşık oldukları ama ayrılmak durumunda kaldıkları akşamdan sonra yıllarca birbirlerini ararlar. John Cusack ve Kate Beckinsale'in başrollerinde yer aldığı "Serendipity"de ikiliye Jeremy Piven, Bridget Moynahan ve Eugene Levy gibi oyuncular eşlik ediyor."Sleepless in Seattle" (1993)

Eşini yakın zaman önce kaybetmiş bir adamın küçük oğlu, babasına eş bulmak için bir radyo şovuna telefon eder ve hikayemiz başlar. Nora Ephron'un yazar ekibinde yer aldığı ve yönettiği "Sleepless in Seattle"ın oyuncuları arasında Tom Hanks, Meg Ryan, Ross Malinger, Rita Wilson, Victor Garber, Bill Pullman gibi isimler bulunuyor. "Sleepless in Seattle", 1994 yılında En İyi Senaryo ve En İyi Şarkı dallarında Oscar'a aday olmuştu."Pretty Woman" (1990)

Soğuk ve başarılı bir avukat olan Edward, katılması gereken etkinliğe yanında birini götürmek için bir eskorta ihtiyaç duyar ve Vivian'la anlaşır. Ancak aklındakinin aksine Edward, Vivian'a aşık olur. Julia Roberts'ın En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ına aday olduğu "Pretty Woman"da Roberts'a Richard Gere, Jason Alexander, Laura San Giacomo, Ralph Bellamy, Alex Hyde-White ve Hector Elizondo gibi isimler eşlik ediyor."Life as We Know It" (2010)

En yakın arkadaşlarını araba kazasında kaybeden ve birbirleriyle hiç anlaşamayan iki kişi, arkadaşlarının geride bıraktığı küçük bebeğe beraber bakmak zorunda kalırlar. "Life as We Know It" filminin başrollerinde Katherine Heigl ve Josh Duhamel bulunuyor."10 Things I Hate About You" (1999)

Bir dönemin en sevilen romantik komedilerinden "10 Things I Hate About You", popüler bir lise öğrencisinin, babasının koyduğu kural nedeniyle ablasından önce sevgili edinememesi yüzünden ablasına birisini ayarlamaya çalışmasını anlatıyor. "10 Things I Hate About You"da Heath Ledger, Julia Stiles ve Joseph Gordon-Levitt'i izliyoruz."When Harry Met Sally" (1989)

Harry ve Sally, birbirlerini yıllardır tanıyorlardır. Ancak birbirlerine karşı hissettikleri duygular güçlendikçe arkadaşlıklarının bozulmasından endişelenirler. "When Harry Met Sally"nin oyuncuları arasında Billy Crystal, Meg Ryan ve Carrie Fisher gibi isimler yer alıyor."Love Actually" (2003)

Hugh Grant'ten Colin Firth'e, Alan Rickman'dan Emma Thompson'a büyük bir oyuncu kadrosuyla, iç içe geçmiş dokuz farklı aşk, komedi ve aile hikayesi anlatan "Love Actually" kendinden sonra gelen birçok benzer filmin de öncüsü oldu."The Ugly Truth" (2009)

Televizyonda yapımcı olan Abby, cinsiyetçi yorumlarıyla bazılarının nefretini bazılarınınsa hayranlığını toplayan Mike'ın sunuculuğunu yaptığı, modern ilişkiler üzerine olan bir sabah programının yapımcılığını üstlenir. "The Ugly Truth"un başrollerini Katherine Heigl ve Gerard Butler paylaşıyor."Midnight In Paris" (2011)

Nişanlısı ve ailesiyle Paris'te tatil yapan bir senarist, büyülü bir şekilde kendisini her gece 1920'lerde bulmaya başlar. Woody Allen'ın yazıp yönettiği "Midnight in Paris"in oyuncu kadrosunda Owen Wilson, Rachel McAdams, Kathy Bates, Kurt Fuller, Mimi Kennedy, Alison Pill, Tom Hiddleston, Marion Cotillard, Léa Seydoux, Michael Sheen ve Carla Bruni gibi isimler bulunuyor."Isn't It Romantic" (2019)

Aşka inancı olmayan genç bir kadın, geçirdiği kazadan sonra kendisini bir romantik komedinin içinde bulur. "Isn't It Romantic" filminin oyuncuları arasında Rebel Wilson, Liam Hemsworth, Adam Devine, Priyanka Chopra Jonas ve Betty Gilpin gibi ünlü isimler yer alıyor."Kate & Leopold" (2001)

1876 yılından İngiliz bir dük olan Leopold, kendisini modern çağın New York'unda bulur ve bir reklamcı olan Kate'e aşık olur. "Kate & Leopold"un oyuncu kadrosunda Meg Ryan, Hugh Jackman, Liev Schreiber, Breckin Meyer, Natasha Lyonne ve Bradley Whitford'ı izliyoruz."Miss Congeniality" (2000)

Bir FBI ajanı, büyük bir tehdidin önüne geçmek için kılık değiştirerek Miss United States güzellik yarışmasına katılır. "Miss Congeniality"nin oyuncuları arasında Sandra Bullock, Michael Caine, Benjamin Bratt, Candice Bergen, Heather Burns ve William Shatner gibi isimler bulunuyor."You've Got Mail" (1998)

İş hayatında düşman olan iki rakip Joe ve Kathleen, internette anonim olarak tanışarak aşık olurlar. Sinema sektöründe belirli bir dönem, romantik komedi denince ilk akla gelen yazar ve yönetmenlerden Nora Ephron "You've Got Mail"in de yönetmenliğini üstleniyor. Filmin başrollerini Tom Hanks ve Meg Ryan paylaşıyor."Made of Honor" (2008)

Tom ve Hannah uzun zamandır yakın arkadaşlardır. Tom'un, Anna'ya aşık olduğunu anlaması için ise Anna'nın bir başkasıyla nişanlanıp Tom'dan sağdıcı olmasını istemesi gerekmiştir. "Made of Honor"ın oyuncuları arasında Patrick Dempsey, Michelle Monaghan, Kevin McKidd, Kadeem Hardison, Chris Messina ve Busy Philipps yer alıyor."Bridget Jones" Serisi

2001 yılında ilk filmi "Bridget Jones's Diary"nin ardından büyük bir üne kavuşan "Bridget Jones" serisi, 2004 yılında "Bridget Jones: The Edge of Reason" ve 2016 yılında "Bridget Jones's Baby" filmleriyle devam ediyor. Başrollerini Renée Zellweger, Colin Firth ve Hugh Grant'in paylaştığı filmde Bridget'ın, kendisinin daha iyi bir versiyonuna dönüşmeye çalışırken bir yandan da aşkı arama hikayesini izliyoruz."The Proposal" (2009)

Margaret, vizesinin dolması nedeniyle asistanı Andrew'u kendisiyle evlenmeye ikna ederek ABD'de kalmaya çalışır. Bu eğlenceli romantik komedinin başrollerinde Sandra Bullock ve Ryan Reynolds bir araya geliyor."Bride Wars" (2009)

İki en yakın arkadaş, küçüklüklerinden beri hayalini kurdukları yerde evlenebilmek için birbirleriyle kıyasıya mücadeleye girerler. "Bride Wars"un oyuncuları arasında Kate Hudson, Anne Hathaway, Candice Bergen, Bryan Greenberg ve Chris Pratt gibi isimleri görüyoruz."Crazy, Stupid, Love" (2011)

Orta yaşlı bir adamın hayatı, karısının bir anda boşanmak istediğini söylemesiyle altüst olur. Kendisini yeniden keşfetmek zorunda kalan Cal, Jacob ile arkadaşlık kurar ve Jacob ona yeni ilişkilerinde yol gösterici olur. Bir yandan kadınlarla yeniden bağ kurmaya çalışan Cal'i, bir yandan da kadınlar konusunda uzman ama ilişkiler konusunda kötü olan Jacob'ı izleriz. "Crazy, Stupid, Love" filminin oyuncuları arasında Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone, Marisa Tomei ve Joey King gibi ünlü isimler bulunuyor."Notting Hill" (1999)

Bir kitapçının sade hayatı, dünyanın en ünlü film yıldızlarından biriyle tanışmasıyla tamamen değişir. "Notting Hill"in başrollerinde Hugh Grant ve Julia Roberts'ı izliyoruz."13 Going on 30" (2004)

Bir kız 13. yaş gününde 30 yaşında olmayı diler. Dileği gerçek olan Jenna, bir anda kendisini 30 yaşında ve tahmin ettiğinden bambaşka bir hayatta bulur. "13 Going on 30"nin oyuncu kadrosunda Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer ve Andy Serkis'ı görüyoruz."What's Your Number?" (2011)

Ally, geçmişte ilişki yaşadığı 19 erkeği bulup, içlerinden birinin hayatının aşkı olup olmadığını anlamaya çalışır ve bunu yaparken komşusu Colin'in yardımını alır. "What's Your Number?"ın oyuncuları arasında Anna Faris, Chris Evans, Ari Graynor, Heather Burns, Eliza Coupe, Joel McHale ve Chris Pratt gibi isimler yer alıyor."27 Dresses" (2008)

27 kez nedimelik yapmış olan Jane, bir kez daha bu göreve atanır ancak bu sefer gelin, Jane'in kız kardeşi, damat ise gizlice aşık olduğu adamdır. "27 Dresses"ın başrollerinde Katherine Heigl ve James Marsden'ı izliyoruz."What Women Want" (2000)

Kendini beğenmiş bir reklamcı, geçirdiği bir kaza sonucu kadınların ne düşündüğünü duymaya başlar ve bu, onun için hem bir lanet hem de bir lütuf olur. Nancy Meyers'ın yönettiği "What Women Want"ın başrollerinde Mel Gibson, Helen Hunt, Marisa Tomei ve Ashley Johnson'ı görüyoruz."Enchanted" (2007)

Evlenmek üzere olan genç bir kız, kötü kraliçenin laneti nedeniyle masal diyarından günümüz New York'una düşer. "Enchanted"ın oyuncuları arasında Amy Adams, Susan Sarandon, James Marsden, Patrick Dempsey, Julie Andrews ve Timothy Spall gibi isimler bulunuyor."Two Weeks Notice" (2002)

Bir avukat, neredeyse patronunun bakıcısı durumuna geldiğini fark edip istifa eder. Ancak iki haftalık ihbar süresi, ikilinin birbirine aşık olması için yeterli bir zamandır. Marc Lawrence'ın yazıp yönettiği "Two Weeks Notice"te Sandra Bullock ve Hugh Grant başrolü paylaşıyor."Bewitched" (2005)

1960'lı yıllardaki çok sevilen "Bewitched" dizisinin günümüz uyarlaması için kendini beğenmiş bir oyuncu olan Jack'in partneri ve cadı rolüne Isabel isimli tanınmamış bir oyuncuyu getirirler. Bilmedikleri şey ise Isabel gerçekten bir cadıdır. Nicole Kidman ve Will Ferrell'ın başrollerinde bulunduğu ve Nora Ephron'ın yazıp yönettiği "Bewitched"in oyuncu kadrosunda Shirley MacLaine, Michael Caine, Jason Schwartzman, Kristin Chenoweth ve Heather Burns yer alıyor."Just Like Heaven" (2005)

Yalnız bir peyzaj mimarı, yeni taşındığı evin eski sahibi olan genç kadının ruhuna aşık olur. Tatlı bir romantik komedi olan "Just Like Heaven" filminin başrollerinde Reese Witherspoon ve Mark Ruffalo'yu izliyoruz."Just My Luck" (2006)

Ashley dünyanın en şanslı insanlarından biriyken Jake ise tam tersine inanılmaz derecede şanssızdır. Küçük bir karşılaşma ile bu iki yabancının şansları yer değiştirir. "Just My Luck"ın oyuncuları arasında Lindsay Lohan, Chris Pine, Samaire Armstrong, Bree Turner, Missi Pyle gibi isimler yer alıyor."When In Rome" (2010)

Aşktan yana yüzü gülmeyen bir New York'lu olan Beth, Roma'ya yaptığı seyahatte inanmasa da bir çeşmeye para atarak aşkı bulmayı diler. Beth'in dileği pek de istemediği bir şekilde gerçek olur. Kristen Bell ve Josh Duhamel'ın başrollerini paylaştığı "When in Rome"un oyuncuları arasında Anjelica Huston, Danny DeVito, Will Arnett, Jon Heder, Dax Shepard, Alexis Dziena ve Peggy Lipton'ı görüyoruz."Legally Blonde" Serisi

2001 yılındaki ilk filminin ardından büyük bir başarı elde eden "Legally Blonde" serisi, 2003 yılındaki ikinci filmi "Legally Blonde 2: Red, White & Blonde" ile devam etti. 2022 yılında üçüncüsünü izleyeceğimiz serinin hikayesi Elle'in, evlenme teklif edeceğini düşündüğü sevgilisinin daha zeki bir kadın bulmak için ondan ayrılmasıyla başlıyor. Elle, kendisini eski sevgilisine kanıtlamak için Harvard'da Hukuk Bölümü'ne girer ancak yaptığı işi sevmesiyle öncelikleri tamamen değişir. "Legally Blonde" filminde karşımıza Reese Witherspoon, Luke Wilson, Selma Blair, Matthew Davis, Victor Garber, Jennifer Coolidge, Holland Taylor ve Ali Larter gibi oyuncular çıkıyor."Leap Year" (2010)

İrlanda geleneklerine göre 29 Şubat'ta evlenme teklifi alan biri bunu kabul etmek zorundadır. Anna da bu uğura güvenerek uzun zamandır sevgili olduğu Jeremy'e evlenme teklif etmek için Dublin'e gider. Burada tanıştığı ve Dublin'e gitmek için mecburen katlanmak zorunda kaldığı Declan ile yaptığı yolculuk, Anna'nın hayatındaki pek çok şeyi değiştirecektir. "Leap Year" filminde Amy Adams, Matthew Goode, Adam Scott ve John Lithgow gibi isimleri izliyoruz.


Az Bilinen En İyi Romantik Filmler

En İyi Romantik Filmler

Oscar Ödüllü Romantik Filmler

EN ÇOK OKUNANLAR

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler
Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

Gardıropların Klasik Parçası: Breton Çizgiler

1 dakika okunma süresi
En İyi Fantastik Diziler 2022
En İyi Fantastik Diziler 2022

En İyi Fantastik Diziler 2022

29 dakika okunma süresi
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

14 dakika okunma süresi
Antalya'daki Gizli Koylar
Antalya'daki Gizli Koylar

Antalya'daki Gizli Koylar

4 dakika okunma süresi
"Humor and Human" Sergisi
"Humor and Human" Sergisi

"Humor and Human" Sergisi

1 dakika okunma süresi
En İyi 10 Vücut Yağı
En İyi 10 Vücut Yağı

En İyi 10 Vücut Yağı

1 dakika okunma süresi
Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor
Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor

Damien Hirst “The Currency” Sergisiyle Para ve Sanat İlişkisini İnceliyor

12 dakika okunma süresi

DAHA FAZLASI

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri
Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Ağustos 2022'de Vizyona Giren Yerli ve Yabancı Film Önerileri

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede
Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Keanu Reeves ve Leonardo DiCaprio Aynı Projede

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri
Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

Stanley Kubrick'in En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri
Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

Angelina Jolie'nin En İyi Filmleri

En İyi Fantastik Diziler 2022
En İyi Fantastik Diziler 2022

En İyi Fantastik Diziler 2022

Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler
Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler

Hayal Gücünüzü Artıracak Filmler

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri
Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

Julia Roberts'ın En İyi Filmleri

Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler
Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler

Vampir Dizi ve Filmlerini Sevenler İçin Öneriler

Marilyn Monroe'nun En İyi Filmleri
Marilyn Monroe'nun En İyi Filmleri

Marilyn Monroe'nun En İyi Filmleri

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler
Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

Ünlü Oyuncuların Kendi Kurgusal Versiyonlarını Canlandırdığı Filmler

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Interview with the Vampire” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı
“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

“Blonde” Filminden İlk Fragman Yayınlandı