TARİH KOKAN ŞEHİR TOLEDO

16.04.2018 17:49:04

İspanya’nın eski başkenti, ünlü ressam El Greco‘nun da yaşadığı Toledo, Madrid’in 73 kilometre güney batısında 85.000 nüfuslu tarihi bir şehir. 1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Selen OKAN TANYERİ

Toledo; her Ortaçağ şehrinde olduğu gibi bir tepenin üstünde kurulu bir yapıya sahip. Şehrin etrafını çevreleyen nehir sayesinde adeta bir ada izlenimini veriyor. Bugün bu görüntüsüyle Ortaçağ şehir dokusunu  tüm samimiyetiyle hissettiriyor. Uzun yıllar hem Müslümanların hem de Hristiyanların yönetiminde kalan şehir tarihte üç semavi dinin buluştuğu, Müslüman, Hristiyan ve Museviler’in barış içinde yaşadığı bir kültür başkenti olarak biliniyor. Toledo günümüzde ise  Eski Toledo ve Yeni Toledo diye iki bölüme ayrılır. Eski Toledo şehri Tajo (Taho) Nehri‘nin etrafında dolandığı bir tepe üzerine kurulmuş olup Yeni Toledo ise tarihi Tajo Nehri’nin dışında, ovada kurulmuştur. Tarihi ve turistik açıdan Toledo’da gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu Eski Toledo’da yer almaktadır. 

Tarih kokan sokaklarda keşif zamanı
Şehre bir köprüden girip, bir diğer önemli köprü olan San Martin Köprüsü’nden çıkarken dar sokakları, küçük butik dükkanları ve lezzet durakları ile buluşuyorsunuz.  Her Ortaçağ şehrinde olduğu gibi birbirine bağlanan sokaklar, birbirini hatırlatan dokular sizi etkileyor. Arabaların girmesi neredeyse imkansız sokakların bu kadar dar yapılmasının nedeni ise kavurucu sıcaklardan korunmaktan başka bir şey değil. Kentte irili ufaklı birkaç meydan bulunmakla birlikte, en büyük meydanı Zocodover Meydanı’dır. Kentteki tüm sokaklar bu meydanda birleşir. Şehrin tarihi dokusuyla uyumlu modernleşme karşısında etkilenmemeniz imkansız. Görmeniz gereken adresler bu güzel şehir için geniş bir yelpaze oluşturuyor.

13. yüzyılda yapılan San Martin Köprüsü, şehir surları ile Alcazar of Toledo (Toledo Kalesi), İslam – İspanyol mimari tarzıyla yapılıp sonradan kiliseye çevrilen camiler, İspanya’nın en görkemli gotik katedrallerinden Toledo Katedrali ve Santa María la Blanca Sinagok, görülecek yerlerin başında geliyor. Toledo Katedrali, Santo Tome Kilisesi’ndeki El Greco’nun ünlü Orgaz Kontunun Gömülüşü tablosu, San Juan de los Reyes Manastırı, La Luz Camii ile San Martin Köprüsü’nden çıkana kadar görmeniz gerekiyor. Roma’ya bağlı olan Toledo Katedrali İspanya’nın birinci ve en kutsal katedrali, aynı zamanda da İspanya’nın Başpiskoposluk Merkezi. 1226 – 1493 yılları arasında tamamlanan Toledo Katedrali İspanyol Gotik Mimarisi’nin baş yapıtlarından biri olup aynı zamanda ülkedeki en büyük üç katedralden biridir. Daha önce yerinde bir cami bulunan katedral Fransa’nın Bourges şehrinin katedrali örnek alınarak tasarlanmış.

PAYLAŞ