SARDUNYA'DA MAVİNİN ELLİ TONU

26.07.2017 11:45:02

Dünya jet-setinin popüler destinasyonu Sardunya mavinin tüm tonlarını barındırdığı kusursuz güzellikteki denizi ile size Akdeniz rüyası yaşatıyor. İtalyan mutfağından ayrılarak kendine özgü mutfağı ile damak zevkinize hitap eden adanın dikkat çeken merkezi ise Porto Cervo, Porto Rotondo ve Costa Smeralda.

İlker Topdemir

İstanbul’dan Sardunya adasına henüz direkt uçuş yok ancak yolculuğunuzu farklı seçeneklerle yapabilirsiniz. Adada dört havalimanı mevcut, yoğun olarak Cagliari ve Olbia kullanılıyor. Ben size bu sefer size adanın kuzeyini gezdireceğim için buraya yakın olan Olbia Havalimanı’na ulaşım seçeneklerini vermek istiyorum. Roma aktarmalı olarak Sardunya Olbia Havalimanı’na ulaşmanız çok kolay. Türk Hava Yolları günde dört sefer ile Roma’ya karşılıklı uçuş yapıyor ve Olbia Havalimanı ise toplam 40 dakikalık bir mesafede. Meridiana Hava Yolları günde iki sefer, sabah-akşam olarak sizi Sardunya’ya ulaştırmakta. Ya da Türk Hava Yolları ile Milano veya Bologna seferini yapıp iç hat uçuşu ile bir saatte Olbia Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. 

Ada, doğa örtüsü, yürüyüş rotaları, altın renkli kumsalları, UNESCO Dünya Mirası’na dahil arkeolojik alanları ile Akdeniz’in ikinci büyük adası olup ortalama altı milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Cagliari Sardunya’nın başkenti olup en kalabalık yaşam bölgesi ve tarihi dokusu ile dikkat çekiyor ve onu Sassari ve Olbia takip ediyor. 

Nerede kalınır?

Hotel Cala di Volpe adanın en cool oteli diye geçiyor. Costa Smeralda koyuna gizlenmiş ve terracota renkli bina karakteristik mimarisi ise sanki kayaların içine gömülü duran binası ile bütün dünya sosyetesinin bir numaralı tercihi. Havalimanına 30 dakika mesafede.

121 odanın hepsinin kendine ait terası ve deniz manzarası bulunmakta. Otelin kumsalı bir olay. Turkuaz rengi deniz ve inci rengindeki kumsalı dillere destan. Dünya yıldızlarının en çok seçtiği otelde fiyatlar astronomik. 

Yapmanız gerekenler

Yarım günlük tekne turu kesinlikle yapılması gerekenlerden biri. Özellikle otelin kumsalından kalkan yarım günlük ya da tam günlük turlar ile muhteşem gizli kumsallar keşfedebilir, mavinin her tonunda yüzebilirsiniz. Isola Tavolara, Isola Molara, Capo Coda Cavallo gibi araba ile asla ulaşamayacağınız cennetler. 

Olbia bölgesinde kahve içip sohbet ederek, keyifli bir öğleden sonra geçirebileceğiniz tipik bir İtalyan evinin önü. 

YAZININ TAMAMI ALEM TRAVEL'DA.

PAYLAŞ