SİNEMA TARİHİNİN EN ÇOK FOTOĞRAFI ÇEKİLEN KADIN: MARILYN MONROE

10.03.2017 12:51:11

1 Mayıs’a kadar Hôtel de Caumont’ta görülebilecek ‘Marilyn’ isimli sergide isimleri gizli tutulan koleksiyonerlere ait yaklaşık 60 fotoğraf ve sayısız multimedya materyali sergileniyor.

 

Elif ÖKSÜZ - elif.oksuz@alem.com.tr

 

Fransa’nın Aix-en-Provence bölgesinde yer alan Hôtel de Caumont’ta Marilyn Monroe’ya adanmış bir sergi gerçekleşiyor. “Marilyn” isimli sergide, Monroe’yu uluslararası bir ikon haline getiren dönemin en başarılı fotoğrafçıları André de Dienes, Milton Greene, Philippe Halsmann, Eve Arnold, Cecil Beaton, Sam Shaw, Ed Feingersh, George Barris ve Bert Stern’in fotoğrafları 2016’nın Kasım ayından bu yana sergileniyor.

 

 

1 Mayıs’a kadar görülebilecek ‘Marilyn’ isimli sergide isimleri gizli tutulan koleksiyonerlere ait yaklaşık 60 fotoğraf ve sayısız multimedya materyali sergileniyor. 

 

 

Fotoğrafçıların sevgilisi Marilyn

 

Marilyn Monroe belki de beyaz perdenin ışığından ve heyecanından daha çok kamerayı ve dolayısıyla fotoğrafçılar da onu seviyordu. O kışkırtıcı gülüşünü usta bir şekilde kameralara gösteriyor ve sıkılmadan poz veriyordu. 

 

 

Çocukluğundan itibaren dergilerdeki kadın fotoğraflarına hayran hayran bakmasının payı da büyüktü bu kamera sevdasında. Ünlü Hollywood fotoğrafçıları ile gerçekleştirdiği çekimler hızlı şekilde meyvelerini vermiş ve dergilerde boy boy pozlarının da erotik imajına katkısı büyük olmuştu. Basılacak ya da sergilenecek fotoğrafları bizzat fotoğrafçıların yanına oturarak seçen Marilyn Monroe, bu sayede kendi elleriyle halkın gözündeki imajını da oluşturmuştu. 

 

 

Oda oda ayrılan bu sergide fotoğrafçıların başarısı kadar, Monroe dokunuşunu da görmek mümkün. Odalardan ilkinde bir multimedya enstalasyonu sayesinde ikonik aktrisle yüzyüze geliniyor ve Some Like It Hot filminde seslendirdiği “I Wanna Be Loved By You” şarkısı bizzat kendisinden dinlenebiliyor. 

 

 

İkinci odada, Monroe’nun annesiyle çekilen küçüklük fotoğraflarından halka mal olduğu döneme kadar geçen süredeki fotoğrafları görülüyor. Üçüncü odada dergilere verdiği ilk pozlar, dördüncü odada ise Philippe Halsman, Cecil Beaton, Eve Arnold ve Milton Greene gibi fotoğrafçıların Marilyn fotoğrafları yer alıyor. 

 

 

Serginin ikinci katındaki üç odada Bert Stern’ün aktris ölmeden bir ay önce çektiği fotoğraf serisi yer alıyor. Yine üst kattaki son ve sekizinci odada ise Andy Warhol’un ikonik Marilyn Monroe portresi ile sergi son buluyor.