İLHAM PERİLERİ

03.03.2017 15:52:17

Hazır 8 Mart Dünya Kadınlar Günü geliyor bizde tarihe adını altın harflerle kazımış kadınlara ve filmlerine yer verelim.

Bir kadının tepesini attırmaya gör, işte o zaman tüm dünya değişir!

Ufacık tefecik görünsek de cüssemizden beklenmeyecek hareketlerimiz olduğu doğrudur. Naif görüntümüzün altında ne güçler yatar hayal bile edemezsiniz. Karşılaştığımız her zorluk karşında pes etseydik eğer şimdiye çoktan yok olmuştuk. Biz dünyayı değiştirecek güce sahibiz. Bu söylemde haklı gerekçelerimiz var. Her alanda ikon haline gelmiş ve pek çok kadına ilham perisi olmuş kadınlar:  

COCO CHANEL
Tabii ki de moda tarihinin en önemli kadınlarından biri Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel…  Kadınsı şatafattan hoşlanmadığı için küçük erkek çocuğu muamelesi yiyen Coco bu yüzden gerek kadınlar gerekse de erkekler tarafından alay konusu olmuş efsane bir kadın. Tarzından ödün vermeden ilerlemesi ona çok şeye mâl olsa da bu uğurda hiçbir şeyden vazgeçmedi. İlk olarak şapka tasarlayarak girdiği moda dünyasında daha sonra sade ama zarif tasarımlı kıyafetleriyle adını unutulmazlar listesine ekledi.

AMY
Yeni nesilin yakından tanıdığı 27’ler kulübünün son üyesi Amy Winehouse… Kısa ama hızlı bir ömür yaşadığı su götürmez bir gerçek olan Amy, hızlı yaşamanın belki de bedelini ödedi. Kısacık ömrüne sığdırdığı iki efsane albüm, 10 single ve 5 Grammy ödülüyle bugün halen daha kulağımızın pasını siliyor.

FRIDA
Altı yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu bir bacağı engelli kalmış Frida gerek inişili çıkışlı beraberliği gerekse de politik düşüncesiyle Güney Amerika’dan dünyaya mâl olmuş bir isim. Yaptığı resimlerde sürrealist etki görülse de kendisi bu tanımı hep reddetmiştir. Hayatının her aşamasında zorluk ve engellemelerle karşılaşan Frida Kahlo azmi ve hırslı yapısıyla bugün halen daha pek çok kadına ilham oluyor.

MARGARET THATCHER
Nam-ı diğer Demir Leydi… Bazıları aksini söylese de İngiltere’nin buhranlı yıllarında rahat bir nefes almasını sağlamış bir kadın. Böyle söylüyoruz çünkü; Margaret Thatcher sert kişiliğiyle en zor kararları bile tereddüt etmeden almış otoriter bir kadın. Bu yüzdendir ki kendisi Başbakan olduğunda ve sonrasındaki süreçte çok eleştirilmiştir.