KARLAR İÇİNDE SICACIK: LAPLAND

04.01.2016 10:44:18

Noel Baba; kışın, mutluluğun, hediyelerin ve sonsuz neşenin simgesidir. Peki ya size Santa Claus’un Finlandiya’da bir köyü olduğunu söylesek... Yeni yılın büyüsünün çanlar, geyikler ve tonton Noel Baba ile sömestır tatilinde de sürmesini istiyorsanız, sizin için Kuzey Kutup dairesinin kapsama alanına girmenin zamanı yaklaşıyor demektir.

Şen şakrak yüzü, kırmızı kıyafetleri ve pamuk sakalıyla Santa Claus’un Köyü’ne hoş geldiniz. Alabildiğine uzanan bembeyaz karların, ren geyiklerinin ve Santa Claus Eğlence Parkı’nın vatanındasınız. Finlandiya’nın Rovaniemi şehrine 8 kilometre uzaklıkta bulunan köy, Rovaniemi havaalanına 2 kilometre uzaklığında. Havaalanından 30 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Santa Claus’un köyüne ulaşabiliyorsunuz.

Santa Claus köyü’nde ne yapılır?

Çocuklarınızın heyecanla beklediği sömestr tatilini geçirmek için doğru yerdesiniz. Hem ailenizle keyifli vakit geçirip, okul ve işin yorgunluğunu atacak, hem de nihayet çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebileceksiniz. Masalsı dünyası ile sizi ailece içine çekecek Santa Claus Köyü’nde; pamuk karların, ren geyiklerinin, kızak köpeklerinin ve buzlu gölde balık tutma macerasının tadını çıkarmaya bakın.Kuzey Kutup Çizgisi Santa Claus Köyü’nün içindedir ve beyaz bir çizgi olarak boyanmıştır. Ziyaretçiler bu çizgiyi geçtiklerinde Kuzey Kutbu’na resmen ayak basmış olurlar. Popüler bir turist noktası olan bu çizgide, çocuklarınızla beraber hatıra fotoğrafı çekmeyi unutmayın.


Santa Claus Postanesi
Noel Baba o kadar hediyeyi nerede tutuyor dersiniz? Tabii ki Santa Claus Postanesi’nde! Yeni yıla dair her türlü sevimli hediyelik eşyayı bulabileceğiniz bu alışveriş merkezinde, hem çocuklarınız, hem de seyahat sonrası eşiniz dostunuz için çok sayıda hediye alternatifleri bulunuyor.


Santa Claus’un Ofisi
Noel Baba’nın köyüne gelip onu ziyaret etmeden olmaz! Santa Claus’u köyün ortasında bulunan ofisinde ziyaret edebilir, onunla ayak üstü keyifli bir sohbete dalabilirsiniz. Santa Claus her zaman ofisinde değil, bu nedenle ofis saatlerini ziyaretiniz öncesi kontrol etmekte fayda var.


Santa Claus Eğlence Parkı
1998 yılında kurulan Santa Claus Eğlence Parkı, dev bir kayanın içine oyulmuştur. Lapland bölgesinin en çok ilgi gören yerlerinden biridir. Eğlence parkında Noel Baba’nın elfleri ile birlikte derse girebilir, neşeli gösterilerini izleyebilir, parkın içindeki büyülü kızak turuna katılıp, zencefilli kurabiye mutfağını gezebilirsiniz.


Her yıl yeniden inşa edilen Buz Oteli
Finlandiya’daki Kakslauttanen adlı otel, 20 tane termal iglooyla, gelen ziyaretçilere, yemyeşil çam ağaçlarının arasında ve kristal bir çatının altında rengarenk kuzey ışıklarını seyre dalma olanağı sunuyor. Üstelik termal duvarlarla ısıtılan sıcak igloonuzdan ve rahat yatağınızdan hiçbir yere kıpırdamadan. Finlandiya’nın Urho Kekkonen Milli Parkı yakınlarındaki Kakslauttanen adlı otel, 20 tane igloodan oluşan bir köye sahip. Şehirden ve ışık kirliliğinden tamamen uzakta olan bu bölge, kuzey ışıklarının en rahat görülebileceği yerlerden bir tanesi. Şansınız varsa, bu eşsiz manzarayı yakalayabilirsiniz. Termal kristalle ve termal duvarlarla kaplı igloolar ise, dışarıda hava -22 dereceye de düşse, sizi sıcacık tutarak, gökyüzünün keyfini çıkarmanızı sağlıyor. 

Çocuklu aileler ve erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmak istemeyenler için harekete geçmenin tam zamanı… Şen şakrak yüzü, kırmızı kıyafetleri ve pamuk sakalıyla Santa Claus’un Köyü’ne hoş geldiniz. Alabildiğine uzanan bembeyaz karların, ren geyiklerinin ve Santa Claus Eğlence Parkı’nın vatanındasınız. Finlandiya’nın Rovaniemi şehrine 8 kilometre uzaklıkta bulunan köy, Rovaniemi havaalanına 2 kilometre uzaklığında. Havaalanından 30 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Santa Claus’un köyüne ulaşabiliyorsunuz.

PAYLAŞ