UYUYAN GÜZEL BALESİ BÜYÜLÜ SAATLER YAŞATIYOR

15.03.2017 12:40:11

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, aradan geçen 20 yılın ardından Uyuyan Güzel balesini Başkoreograf Ayşem Sunal Savaşkurt eşliğinde sahneye taşıyarak büyülü bir zaman dilimi yaşatıyor.

Röportaj Petek KIRBOĞA

Fotoğraf Tamer YILMAZ

Backstage Fotoğraf Avşar GÜLENER

AYŞEM SUNAL SAVAŞKURT

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Başkoreograf 

Uyuyan Güzel balesini 20 yıl sonra İstanbul’da sahneye koydunuz, neler söylemek istersiniz?

Uyuyan Güzel klasik bale repertuvarının önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kadrosunu oluşturmak da çok kolay değil. Aradan 20 yıl geçtiği için yeni jenerasyonun bu baleyi seyretmesi gerektiğini düşündük. İlk yapıldığında çocuk balesinde olan dansçılarımız bugün Uyuyan Güzel’de dans ediyor. Uzun bir ara girdiği için tekrar yapmak istedik. Bu kadar zamandır yapılmamış olmasının bir sebebi de sanırım en zor akademik balelerden biri olması. 

GİZEM TUNCAY

Uyuyan Güzel Balesi Baş Balerini

Uyuyan Güzel balesinde baş dansçı olarak dans edeceğinizi öğrendiğinizde ne hissettiniz?

Bu rol benim İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ndeki ikinci başrolüm. Dİğer baş dansçılara oranla ben daha küçüğüm bu da daha tecrübesizim demek, Ayşem Sunal bana fırsat sundu, beni denedi bunun için çok mutluyum. Bana “Dene, yapabilirsen dans edeceksin bu rolde.” dedi. 

MELİH MERTEL

Uyuyan Güzel Balesi Baş Baleti

Uyuyan Güzel balesindeki rolünüz için ne kadar çalıştınız?

Bir aydır çalışıyoruz. Ben çok çabuk hazırlanabiliyorum, yeni bir eser çıkacak olsa bile iyi konsantre oluyorum. Teknik anlamda ve rol anlamında çabuk içine girebiliyorum. Pilates ve fitness ile bedenimi güçlendiririm. Rolümle ilgili aldığım eleştirileri çalışmaya başlamadan önce aklımdan geçirerek uygularım. Çok sıkı çalışırım.

Röportajın tamamı ALEM'de!

Kamera arkası görüntüleri: