İDİL FIRAT "GÜLÜMSE VE IŞIK SAÇ"

21.06.2017 10:52:01

O, her daim gülümser, etrafa neşe saçar. Belli ki ailesi içinde de neşe kaynağı olanlardan. Genç girişimci kimliğiyle iş dünyasına adım atan ve son bir yılda hedeflediği noktada olduğunu görüp daha da ilerlemek isteyen biri İdil Fırat. Onunla, yaz mevsiminin ruhuna yaraşır bir çekim gerçekleştirdik.

Röportaj: Gözde Yörükoğlu
Fotoğraf: Lara SAYILGAN
Moda Editörü: Ceren ÇETİNOĞLU
Moda Editörü asistanı: Elifnaz ÖNGÖREN
Saç: Erdem GÜL
Makyaj: Uğur KIRAL

Senden beklenenin çok aksi bir duruşla inşaattansa modaya geçerek sektör değiştirdin. Bu kararı nasıl verdin?
Ben üniversitede uluslararası politika ve din, master da ise politik ekonomi ve Avrupa üzerine okudum. Ardından ara vermeden İstanbul’a dönüp aile şirketimizde dedem ile inşaat sektöründe çalışmaya başladım. Yani zaten insan tek bir yol çizmelidir ve muhakkak okuduğu bölümde iş sahibi olmalıdır fikrine inanmıyorum. Özellikle bu devirde, insan dört koldan kendini geliştirmeye, yenilemeye ve para kazanırken bir yandan da hayattan zevk almaya bakmalıdır diye düşünüyorum. İnşaattan tamamen sıyrılmadım fakat şimdilik rölantide götürüyorum. Moda ise iş olarak geçen seneye kadar hiç aklımda yoktu, yalnızca çok keyif aldığım hobimdi. Hobim ne mutu bana ki işim oldu. En yakın arkadaşım ve iş ortağım Ezgi (Kural) 11 senedir bilfiil ailesi ile beraber tekstil sektöründeydi, beni de bu iş için yüreklendiren Ezgi oldu. Birlikte renkli ve zevkli bir yola çıktık.

Her zaman güler yüzlüsün, her an samimi. Peki içerde fırtınalar kopuyor mu yoksa sen enerjisi yüksek insanlardan mısın?
Çok teşekkür ederim, ne mutlu bana dışarıdan da böyle görünüyorsam. Çünkü güler yüzlü olmak hayatta en önem verdiğim şeylerden biri. Hayat yeterince zor bir yer ve içten bir gülümseme çok şeyi beraberinde getirebiliyor. Duygularımı düşüncelerimi asla gizleyemem, çok enerjik ve yüksek yaşarım. İyi ki de bu böyle. Ne zaman mutlu, ne zaman düşünceli, ne zaman heyecanlı ne zaman stresli olduğum hemen anlaşılır. Çok küçük şeyler beni mutlu edebiliyor, gülümsemek için sebep aradıktan sonra buluyor insan mutlaka.

Hayalin var mı? Özel hayatınla ilgili? Spontane yaşamayı mı tercih ediyorsun yoksa planlı kişilerden misin?
Olmaz mı, hayata tutunma sebebi bence kurduğumuz hayaller. Hem gün be gün hem de uzun vadeli hayallerim var. Anneannem ve dedem bu sene 56.evlilik yıldönümlerini kutlayacaklar ve ilk günkü kadar aşkla bakıyorlar birbirlerinin gözlerine. Onların yaşında onların olduğunun yarısı kadar mutlu olsam daha ne isterim. Fakat dedem hep ‘yavrum bizim türümüz tükendi, bu devirde bunu aramamak lazım’ der. Özel hayatımı son derece spontane yaşıyorum. Plan, program, hesap-kitap mesaisini iş hayatına saklamak daha sağlıklı diye düşünüyorum.

Röportajın tamamı bu hafta ALEM'de...

Videosu ise ALEM DERGİ Youtube kanalımızda...

PAYLAŞ