HACI SABANCI, SANATLA DOLU OFİSİNİN KAPILARINI ALEM'E AÇTI

26.07.2017 11:04:29

Hacı Sabancı’nın dünyası sanat ile dopdolu. Kanlıca’da bulunan ofisinde koleksiyonlarından parçalara geniş yer verirken bir gün sanatın hayatında daha da çok yer kaplamasını diliyor. Bu dileğin temeli sanatın hayata kattığı güzelliğin hazzını yaşıyor olması.

Röportaj: Petek KIRBOĞA
Fotoğraflar: Lara SAYILGAN
Fotoğraf Asistanı: Salih YILMAZ
Styling: Ayşe SÖNMEZ

Genç iş adamı Hacı Sabancı ve hareketli yaşamı merak uyandırıyor. Sosyal medyada binlerce takipçisi bulunan, seyahatleri ve sanata olan merakı ile çok konuşulan genç iş adamı, ofisinde de çok sevdiği yerli ve yabancı sanatçıların çok değerli eserlerine yer açıyor. 

Bugün bir koleksiyonersiniz geçmişe dönersek resim ile ilgili ilk anınız ne?
Sekiz ya da on yaşlarındaydım. Babamlar odama iki tablo asmışlardı, bu benim resimle ilk tanışmamdı. Yıllar sonra o tabloların Ferruh Başağa’ya ait olduğunu anladım. O zamanlar o tablolar benim için üzerinde güvercinler olan bir resimlerdi, büyüdükçe ve resime ilgi duymaya başladıkça o tabloların kime ait olduğunu öğrendim.

Hala duruyor mu o tablolar?
Evet duruyorlar.

Üç boyutlu sanat eserleri büyük ilgi görüyor, sizin de koleksiyonunuzda olan üç boyutlu eserden bahseder misiniz?
Amerikalı Patrick Huges’ün ‘Books By Venice’ eseri her görende hayranlık uyandırıyor. Eseri anlamak için belli bir mesafeden yürüyerek bakmak gerekiyor.

Bugüne kadar keşfettiğiniz ve daha sonra değeri artan sanat eserleri aldınız mı? Bir eseri görüp “Bunu yapan sanatçı ileride çok değer görecektir.” dediğiniz oldu mu?
Evet, oldu. Son beş sene için konuşursam, bu tarz cümleler kurduğum çok oldu ve bir anda yıldızı parlayan sanatçılar gördüm ama diğer yandan değeri artan hatta düşen eserler de oldu. Bu konuda tahmin yürütmek çok da kolay değil. Zaten insan emin olabilse bütün varını yoğunu da bu kanala yatırabilir. 

ERGİN İNAN 'DOSTA SELAM'

RÖPORTAJIN TAMAMI ALEM'İN SAYFALARINDA

PAYLAŞ